AM: Druhá jarní porážka, v České Lípě 1:2

A-tým
5. 5. 2024

Baník v České Lípě podruhé na jaře padnul a k zisku alespoň bodu měl tentokrát daleko.

Arsenal Česká Lípa potvrdil velmi dobrou sportovní formu a protáhl sérii výher na tři utkání v řádě, čímž se výrazně posunul ze záchranářských vod. Baníkovcům se sportovní forma naopak vytratila, na výhru nyní čekáme již čtvrtý zápas, po třech remízách tentokrát nevezeme ani bod.

Vstup do zápasu se přitom povedl, v úvodní dvacetiminutovce jsme byli mírně lepší a získali herní převahu, ze které vyplynuly centry a standardní situace. Bohužel nepovedené, z nedotažených akcí včetně standardek se rodily první brejky domácích. Zápas se hrál ve vysokém tempu, před zaplněným sportovním areálem v České Lípě se hra rychle přelevála z útočných do obranných akcí. Baník částečně proměnil základní sestavu a hrál více kombinačně, Deniss Stradins se přesunul do středu zálohy, poprvé na jaře nastoupil od začátku Milosz Gluski. Bohužel obrana se hůře vypořádávala s rychlými protiútoky domácích, klíčovou osobou byl stoper Adam Petržílka, který už od úvodu sprintersky hasil několik útoků do otevřené mostecké obrany.

Baník se v úvodu prosazoval po pravé straně přes Lukáše Marhoula a nalevo se dařila spolupráce Honzy Štefka a Jindry Novotného. Přímé ohrožení branky však nepřicházelo, v 8. minutě hlavičkoval slabě Novotný, ve 13. minutě dobře vystřelil Marhoul, bohužel z dálky a brankář Radek Novák potíže se zpacifikováním střely neměl. Po akci Vladimíra Pátka se opět o nůžky pokusil Jindra Novotný, nepovedená střela však českolipskému brankáři opět problémy neudělala.

Ve 25. minutě zahrával po faulu na Dominika Bínu přímák Deniss Stradins, dobrý míč prolétl celým vápnem a z následné akce byla Česká Lípa v první stoprocentní šanci, kterou tváří v tvář Lichtenbergovi spálil českolipský Kazda. Šlo však o zlomový moment utkání, výkon Baníku se od této doby začak vytrácet, naopak výkon Arsenalu stoupal. Výborný zápas odehráli ex-liberecký Matyáš Kazda a z Varnsdorfu zapůjčený Simon Omon, právě po jejich ose přicházelo nejvíce nebezpečí před bránu Kryštofa Lichtenberga, který v prvním poločase v mostecké brance musel několikrát čarovat.

V poslední patnáctiminutovce prvního poločasu se Most dostal pod tlak, ze kterého nás nevysvobodilo ani ojedinělé prosmýknutí Jindry Novotného do vápna soupeře, kde pro lepší šanci bohužel nevyšel krok a stopeři domácích mosteckého útočníka od míče pohodlně oddělili. Obléhání mostecké branky tak pokračovalo a stoupající počet akcí kolem našeho vápna vyvrcholil úvodní brankou České Lípy ve 39. minutě. Poměrně jednoduchou akci s přihrávkou pod sebe a posunutím na zadní tyč, zakončoval pohodlně Matěj Vít a Most prohrával 0:1.

Bohužel vstup do druhého poločasu začal prakticky ihned velkou příležitostí domácích, kdy Kazda opět tváří v tvář Lichtenbergovi ve snaze přelobovat padajícího brankáře střílel vedle. Baník však zabojoval, oklepal se a tým přidal na bojovnosti a úspěšnosti osobních soubojů, tempo zápasu opadlo a brejkových akcí ubylo na obou stranách. V 56. minutě po akci Jacoboviciho a průniku Stradinse pohotově a dobře střílel Novotný brankář Novák však jeho záměr přečetl a střelu k tyči kryl. Zlepšená hra Baníku tak vedla k vyrovnání o dvě minuty později, v 58. minutě Radek Cibulka nacentroval, brankář pouze vyrazil před sebe, Dominik Bína posunul skoro po brankové čáře Novotnému, který nemohl minout, 1:1.

Remízový stav bohužel vydržel jeden jediný útok domácích. Zahrání standardní situace v 60. minutě protáhla další opakovaná strkanice mezi hráči, následný přetažený centr se vrátil před bránu do ohně, Lichtenberg v tísni na míč nedosáhl, míč se navíc ve skrumáži odrazil od zad Dominika Gluskiho do sítě a Česká Lípa tak hodně šťastně šla opět do vedení, 2:1.

Most opět převzal iniciativu, avšak českolipské protiútoky podobně jako v úvodu zápasu opět nabíraly na síle. Kryštof Lichtenberg klíčově zachraňoval situaci v 67. minutě a v 76. minutě. Baník však od vyrovnávní nakonec také nebyl daleko, v 79. minutě Michal Rjaska v dobré příležitosti prováhal příležitost ke střele. V 88. minutě zajímavou standardku, takzvaný zkrácený roh nerozehrál dobře Stradins. Škoda, že se nepodařilo dostat míč do nervózní skrumáže v malém vápně, standardka bohužel skončila za brankou.

Vzhledem k počtu brankových příležitostí vyhrála Česká Lípa zaslouženě, těžila z velmi vydařeného rychlého přechodu do útoku a Baníku tak vyráběla defenzivní potíže.

Arsenal Česká Lípa - FK Baník Most-Souš 2:1 (1:0)
Branky:
40. Vít, 61. vlastní Gluski - 58. Novotný
Sestava Mostu: Lichtenberg - Cibulka (70. Radba), Petržílka, Gluski - Pátek, Jacobovici, Stradins, Bína (75. Novický) - Marhoul (89. Sedlák), Novotný (70. Rjaska), Štefko (75. Kubeš)

Sestava České Lípy: Novák - Pajkrt, Vít, Kazda (89. Valenta), Baláž, Hajdo, Filip, Šimon, Omon (78. Halbich), Dvořák, Knejzlík (61. Ješeta)

Rozhodčí: Baum - Kolátor, Krupka (delegát Řezáč)
Žluté karty: 27. Baláž, 29. Dvořák, 60. Omon, 75, Šimon, 90. Vít - 44. Marhoul, 45. Bína, 60. Cibulka, 61. Lichtenberg, 75. Jacobovici

Dominik Bína, opět v základní sestavě nahrával na vyrovnávací branku Jindrovi Novotnému.

Rozhodující moment skrumáž a záda Milosze Gluskiho.

Kryštof Lichtenberg v České Lípě držel Baník stále na dostřel vyrovnání.