A-tým
11. 11. 2022

Jaroslav Belaň před derby s Teplicemi

A-tým

Šeftrenér brankářů Mostu vzpomíná na svůj ligový debut proti FK Teplice, zve fanoušky na poslední zápas podzimu a také na rozloučení s Bigim.

Co znamená pro Most souboj s FK Teplice?
Je to regionální derby, ale pro nás je to hlavně momentálně poslední šance jak alespoň částečně vylepšit dojem z nepovedeného podzimu a přiblížit se soupeřům nad námi.

Rozlišujete nějak, že nyní jde o B-mužstvo nebo je zápas s FK Teplice pokaždé brán jako událost?
Na soupisce B-mužstva Teplic jsou ligová jména jako Ljevakovič, Rezek, Němeček a další. Bude proti nám stát téměř 700 ligových startů, takže už jen z tohoto pohledu to bude fotbalová událost.

Pamatuješ si na vůbec první ligový zápas, ve kterém Most v prvním kole sezóny 2005/06 porazil doma Teplice 2:1?
Ano, velmi dobře. V září se nám podařilo uspořádat při této příležitosti 2. ročník Retro zápasu, kde jsme si vzpomínali na ten neopakovatelný zážitek. Premiéra v lize, vyprodaný stadion, lidi na střechách tribun, fotbalová euforie v Moste, vítězný gól v posledních minutách…

Ty jsi v jarní odvetě Na Stínadlech chytal a Most málem z Teplic odvezl body, prohrál však 3:4. Pamatuješ si ještě na tento zápas?
Mám ho v živé paměti. Byla to moje premiéra v české lize, nastoupil jsem do druhého poločasu posledního ligového kola za nepříznivého stavu 3:1 pro Teplice. Bylo to neplánované střídaní, takže jsem ani nestihl být nervózní, protože jsem měl chvilku na rozcvičení. Po 5 minutách jsem chytil šanci Džekovi a dostal se do varu a užíval si každou minutu na hřišti. V 60. minutě jsme vyrovnali na 3:3. Teplice hráli o účast v Poháru Intertoto.
Teplice nás zatlačili, centry lítaly zprava, zleva a nebylo to jednoduché, protože v té době hráli za Teplice výborní hlavičkáři: Džeko, Fenin, Krmaš, Rada, Hunal, Rosa… Nakonec jsme jednu situaci asi 15min před koncem nepohlídali a Fenin nám dal vítězný gól. Pocity po zápase jsem měl smíšené - na jednu stranu radost z ligové premiéry, na druhou smutek z inkasovaného gólu i prohry.

Aktuálně působíš jako šéftrenér brankářů a asistent u A-mužstva, jak prožíváš zápasy, známe tě jako impulzivního organizátora obrany.
Stále intenzivně a emotivně. Už asi ne tolik, jak když jsem chytal, protože tam jsem to mohl ovlivnit přímo na hřišti a snažil se dát do toho vše, abychom týmu pomohl. V pozici trenéra se musím trochu krotit a ovládat. Snažím se na tým působit co nejvíc pozitivně.

Současná sezona ČFL nám bohužel nejde, mužstvo se nedokáže bodově prosadit. Mohla by prestiž zápasu s FK Teplice B v něčem pomoci? Přeci jen favoritem v zápase nejsme.
Bude to derby. Podle tabulky je favorit jasný. Ale pozor! Jen postavení v tabulce vám výhru dopředu nikdy nepřinese. Rozhodne se na hřišti. Nikdy nic nevzdáváme, budeme si bít. Navíc po smutných událostech posledních dní, které nás všechny hluboce zasáhly a ranily, máme v sobě největší motivaci, která je silnější než body a postavení v tabulce. Hrát, bojovat a vyhrát pro člověka, který byl jedním z nás. Pro člověka, který nám navždy zůstane v srdci.. pro BIGIHO…

Poslední tři výsledky skončily shodně - prohrou 1:2 – máme na podzim takovou smůlu nebo postavení v tabulce odpovídá naši kvalitě?
Nazvat to jen smůlou, by bylo z naší strany dost alibistické. A my jako klub se chceme posouvat dopředu. A to můžeme je tím, že chyby správně pojmenujeme a budeme pracovat na jejích odstranění. V těch zápasech jsme nebyli herně horším týmem, ale dvakrát po sobě jsme po našem vyrovnávajícím gólu do dvou minut znovu inkasovali. To je spíše spojené s koncentrací, herní disciplínou a neposlední řadě i zkušenostmi a aktuálním sebevědomím. Jsme poslední a musíme to brát jako realitu. Jsem přesvědčen o tom, že máme na víc. Na podzim jsme byli jasně horším týmem jen ve dvou zápasech - na Žižkově a v Kolíně. Ostatní zápasy byly vyrovnané, rozhodovaly maličkosti. Máme mladé mužstvo, které se na ČFL zatím adaptuje. Skok z divize do ČFL a z dorostu do dospělého fotbalu je obrovský.

V sobotu se jedná o poslední utkání podzimu, jaké jsou plány na zimní přestávku?
V posledním zápase podzimu budeme chtít podat co nejlepší týmový výkon na hranici svých možností a schopností. Uvědomujeme si vážnost situace a budeme chtít bodovat, i když víme, že nás čeká kvalitní soupeř s kvalitním trenérem.
V zimě musíme posílit o kvalitní a zkušené hráče. Vedení ve spolupráci s realizačním týmem na tom už intenzivně pracuje. Zároveň chceme pokračovat v náročném a kvalitním tréninkovém procesu a hráče zlepšovat a rozvíjet. Klub ve spolupráci s městem Most se nám snaží k tomu vytvořit maximálně vhodné podmínky. Za co jim patří velké poděkování.
Zároveň bych chtěl poděkovat naším fanouškům, kteří nás celý podzim trpělivě podporují i navzdory výsledkům.